Avustukset

SRO:n avustukset


Jäsenstipendit

Yhdistys jakaa keväisin täydennyskoulutusstipendejä yhdistyksen järjestämille kursseille. 

Jaamme 20 kpl 100 euron stipendiä Hanasaaren-kurssille 3. - 4.8.2022. Hakuaikaa on jatkettu 23.5.2022 asti. Hakulomake tässä


Olemme jakaneet 14 kpl 150 euron stipendiä Ahvenanmaan-kurssille. 


Oppilasryhmästipendit

Yhdistys myöntää normaalisti syksyllä oppilas-/opiskelijaryhmille stipendejä ruotsinkieliseen kulttuuriin tutustumiseen ja yhteistoimintaan suomenruotsalaisten ja ruotsalaisten oppilaitosten kanssa, opintomatkoihin ja leirikouluihin. Hakuaika nyt poikkeuksellisesti 15.3.2022 asti hankkeisiin ja matkoihin, jotka toteutetaan kevätlukukauden 2022 aikana.
Hakulomake tässä.

Huom. Hakijan tulee olla SRO:n jäsen! 

Oppilasryhmästipendien raportointilomake (ruotsiksi) tässä.

Avustettavia hankkeita ovat vierailut ruotsinkielisiin yhteistyökouluihin Suomessa tai Ruotsissa, opinto- ja kulttuurimatkat sekä leirikoulut. Yhdistys pyrkii avustamaan mahdollisimman monia jäseniään ja heidän oppilaitaan; siksi samoille hakijoille ei yleensä myönnetä avustusta perättäisillä hakukierroksilla.

Yleisesti avustusten summat ovat olleet 200 - 400 euroa, mikä kannattaa huomioida hakemusta tehdessä.

Hakuajoista ilmoitetaan myös yhdistyksen sähköpostilistalla, Poppiksessa ja yhdistyksen palstalla Tempuksessa.

 
Haetko avustusta muualta? Eri rahastojen ja säätiöiden hakuajat löytyvät keskitetysti fyrk.fi-sivustolta. 

  

 

 

 

Julkaistu 17.01.2022